Arap Ülkeleri Arasında Ramazan Polemiği! Pazartesi Mi Başlıyor Yoksa Salı Mı?

Arap coğrafyasında, Ramazan ayının ne zaman başlayacağı konusunda bir anlaşmazlık ortaya çıktı.

Ürdün ve Umman, hilalin gözlemlenmemesi sebebiyle Ramazan’ın Salı günü başlayacağını açıkladılar. Diğer yandan Suudi Arabistan, Kuveyt, Bahreyn, Lübnan, Katar ve BAE gibi ülkeler Pazartesi gününün Ramazan’ın ilk günü olacağını duyurdular.

Suudi Arabistan’ın resmi haber ajansı SPA’ya göre, Kraliyet Divanı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Ramazan hilalinin görüldüğü 11 Mart Pazartesi gününün Ramazan’ın başlangıcı olarak belirtildi.

Yemen, Kuveyt, Bahreyn, Lübnan, Filistin, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin yaptığı açıklamalarda da Ramazan’ın 11 Mart Pazartesi gününde başlayacağı belirtildi.

Ürdün ve Umman ise hilalin görülmeyişinden dolayı Ramazan’ın Salı günü başlayacağını açıkladılar.

Bazı ülkeler, Ramazan’ın başlangıcında farklılıklar yaşanmasının nedeni, hilalin dünyanın herhangi bir yerinde görülmesini veya görülebilirliğini değil, kendi ülkelerindeki gözlemleri esas almalarından kaynaklanıyor.

Türkiye’de Diyanet, Ramazan ayının başlangıcı ve bayramların tespitinde, hilalin yerelde gözlemlenmesini değil, dünyanın herhangi bir yerinden görülmesini (ihtilaf-ı metali) esas alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x